cityofilioupolis.gr

Τελευταία Νέα

Αρχική arrow Αθλητικά
Αθλητικά
Η ΑΕΚ απέκλεισε την Ηλιούπολη απο τον τελικό του κυπέλλου γυναικών PDF Εκτύπωση E-mail

15.03.16

final4-aekilioupoliΗ Ηλιούπολη έχασε την Παρασκευή με 3-1 απο την ΑΕΚ για τα ημιτελικά του Final 4 του κυπέλλου γυναικών.
Ο αγώνας στο κλειστό γήπεδο Καμποχωρίων ήταν ντέρμπι μόνο για τα δύο πρώτα σετ.
Η Ηλιούπολη, στην πρώτη συμμετοχή της στα Final 4, κατάφερε να ισοφαρίσει το αρχικό 1-0 της ΑΕΚ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.
Στα τελευταία δύο σετ η Ένωση κατέκτησε με περίσσια άνεση τη νίκη καθώς η Ηλιούπολη δεν κατάφερε καν να φτάσει διψήφιο αριθμό πόντων.
Η ΑΕΚ στη συνέχεια αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό στον τελικό, όπου και έχασε, καθιστώντας έτσι τις ερυθρόλευκες φετινές κυπελλούχες.

Διαβάστε περισσότερα...

Την 4η θέση οι νεάνιδες στο final 4 VOLLEY PDF Εκτύπωση E-mail

15.02.16

volley_final4_nenanidesΗ Ηλιούπολη αγωνιζόταν σήμερα στον μικρό τελικό του Final 4 της ΕΣΠΕΔΑ με την ομάδα του Αλίμου, χάνοντας με 3-0 σετ στο κλειστό του Αιγάλεω, όπου και γινόταν η διοργάνωση.
Η ομάδα μας μπήκε «παγωμένη» στο 1ο σετ, με αποτέλεσμα να μείνει πολύ πίσω στο σκορ φτάνοντας σε σημείο να χάνει με 20-10.
Συνεχίζοντας, η ομάδα πήρε μπρος, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό ώστε να κατακτήσει το σετ, το οποίο και έχασε με σκορ 25-19.
Σε ολόκληρο το 2ο σετ, η Ηλιούπολη έπαιξε καλύτερο βόλεϊ, έχοντας ένα καλό προβάδισμα μέχρι τα τέλη του σετ, όπου η ομάδα του Αλίμου εκμεταλλευομένη κάποια λάθη, ισοφάρισε και πήρε στις λεπτομέρειες το σετ με 26-24.
Στο 3ο και τελευταίο σετ του αγώνα, η απογοήτευση κυριάρχησε στις παίκτριες της Ηλιούπολης όπου από την αρχή του σετ έμειναν πίσω στο σκορ. Παρά τις σημαντικές προσπάθειες, η ομάδα του Αλίμου δεν άφησε περιθώρια και κατέκτησε την νίκη με σκορ 25-14. Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα αγωνιζόταν χωρίς τη βασική της πασαδόρο που απουσίαζε λόγω ασθένειας.

Tα κατάφερε η Ηλιούπολη στο ντέρμπι με τον Αίαντα Ευόσμου. PDF Εκτύπωση E-mail

14.02.16
gsh_aiantasΜε νίκη της Ηλιούπολης με 3-1 σετ (25-23; 21-25, 25-22, 25-13) έληξε το ντέρμπι της 8ης θέσης με τον Αίαντα Ευόσμου.
Τα κορίτσια της Λυκογιάννη βρίσκονται στην 8η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας την ομάδα της Θεσσαλονίκης στην 9η. Η Ηλιούπολη κατέκτησε το 1ο σετ με σκορ 25-23, ενώ στη συνέχεια κάποια λάθη οδήγησαν στην  απώλεια του 2ου σετ με 21-25.  Το γεγονός αυτό, δεν έριξε την ψυχολογία και την απόδοση της ομάδας, η οποία μπήκε δυναμικά, κερδίζοντας το 3ο σετ με σκορ 25-22. Στο τελευταίο σετ η ομάδα της Ηλιούπολης δεν άφησε περιθώρια στην αντίπαλη ομάδα και τελείωσε το παιχνίδι με σκορ 25-13, παίρνοντας την νίκη που επιθυμούσε.

Ηλιούπολη λαχτάρησε αλλά επικράτησε της ΑΕΝ Κηφισίας PDF Εκτύπωση E-mail

09.02.16

ilioupoli_aenkΗ πρωτοπόρος της κατηγορίας Ηλιούπολη λαχτάρησε αλλά παίζοντας ποιοτικό παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο και ανατρέποντας την εις βάρος της κατάσταση, επικράτησε της ΑΕΝΚ .
Ηλιούπολη-ΑΕΝΚ (64-58)
Δεκάλεπτα: 18-19, 29-38, 40-45, 64-58.
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Γερεουδάκης, Στανέλλος): Νταή 14, Λελεδάκη 6, Μπακαλέξη 4 (1), Παππά, Γούλα, Λεντζάκη, Καλοπίτα 7, Τσιμτσιλή 21 (4), Χριστοδούλου, Κολοβού 12, Καλλή, Μπιτζανάκη Ε., Μπιτζανάκη Ρ.

AENK (Xρυσικάκης, Κατρά): Πολίτη 2, Σεμένογλου, Μολφέτα 7 (1), Γαργαρέτα 4, Bιντσιλαίου Α. 19 (1), Bιντσιλαίου Σ. 9, Γάλλου 2, Παπακωνσταντίνου, Σακελλαρίου, Καζαντζίογλου, Φάρου, Τσουκαλά 15.

Τελευταία ανανέωση ( 09.02.16 )

«Πέρασε» από Ζηρίνειο η Ηλιούπολη PDF Εκτύπωση E-mail

05.02.16
zaon_ilioupoliΧωρίς να ζοριστεί, η Ηλιούπολη νίκησε με 3-0 σετ τον ΖΑΟΝ στο Ζηρίνειο και προκρίθηκα στα προημιτελικά του Κυπέλλου βόλεϊ των γυναικών.   Ηλιούπολη νίκησε με 3-0 σετ τον ΖΑΟΝ στο Ζηρίνεο, στο πλαίσιο των «16» του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών και προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά της διοργάνωσης, περιμένοντας την κλήρωση της Παρασκευής.
Στο πρώτο σετ, το 3-4 έγινε 4-8 και 8-16. Στο δεύτερο σετ, ο ΖΑΟΝ είχε το προβάδισμα μέχρι το 12-11, με τις φιλοξενούμενες να προσπερνούν με 13-14 και στο 16-17 να κάνουν σερί 4-0 και να το κατακτούν.
Με την Ηλιούπολη να προηγείται 2-7 και 5-11, το τρίτο σετ φαινόταν να κρίνεται νωρίς, αν ο ΖΑΟΝ μείωσε 13-15, όμως ένα σερί 4-0 έδωσε οριστικά την πρόκριση στην ομάδα των νοτίων προαστίων.
«Κάναμε ένα άσχημο πρώτο σετ, όπου φάνηκε η διαφορά κατηγορίας, αλλά στο δεύτερο σετ μπήκαμε στον αγώνα, ωστόσο στα κρίσιμα σημεία κάναμε λάθη. Μας έλειψε η Κτιστάκη, που θα μπορούσε να βοηθήσει, ενώ δεν μπορέσαμε να πιέσουμε την υποδοχή της Ηλιούπολης και, έτσι, ήρθε το τελικό σκορ», τόνισε η Πέπη Μπλάμη.

Nεάνιδες Volley θριαμβευτική πρόκριση στο «Final-4» PDF Εκτύπωση E-mail

01.02.16

volley_neanides4Σε παράσταση για ένα ρόλο ήταν το παιχνίδι της Κυριακής 31 Ιανουαρίου  κόντρα στον Απολλώνιο με νίκη 3-0.

Συγκεκριμένα, οι νεάνιδες του ΓΣ Ηλιούπολης, πήραν καθαρή νίκη κόντρα σε μια αξιόμαχη ομάδα. Το θετικό είναι ότι αυτή η νίκη έδωσε την πρόκριση στο «Final-4» της ΕΣΠΕΔΑ για 3η συνεχόμενη χρονιά!!!

Απόδειξη της καλής και μεθοδικής δουλειάς που γίνεται τα τελευταία χρόνια στα τμήματα υποδομής...

Έπιασε κορυφή η Ηλιούπολη στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑ Γυναικών PDF Εκτύπωση E-mail

30.01.16

basket_gynaikon_2016Η πρωτοπόρος Ηλιούπολη επιβλήθηκε (57-36) του Γαλατσίου και συνέχισε με νίκη και στην 15η αγωνιστική της Α΄ ΕΣΚΑ. Την Κυριακή 31 Ιανουαρίου η πρωτοπόρος Ηλιούπολη θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον ουραγό του πρωταθλήματος ΑΟ Παγκρατίου στο Μετς Β  Ώρα έναρξης:19:30

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Γερεουδάκης, Στανέλλος): Μπακαλέξη 2, Λελεδάκη 6, Παππά, Λεντζάκη 2, Γεωργούση 14 (2), Καλοπίτα 6, Τσιμτσιλή 8 (2), Χριστοδούλου, Κολοβού 14, Καλλή 2, Μπιτζανάκη Ρ. 3.
ΓΑΛΑΤΣΙ (Koντός): Πρωτονοταρίου, Κωστοπούλου, Κασίμη 11 (1), Κώττη, Τουρνατζή 2, Καίσαρη 6 (2), Παπαντώνη 5, Βλάχου 2, Παγώνη 2, Λάμπρου 2, Ζυγογιάννη 6.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ηλιούπολη 29 (14-1)
Καλύβια 28 (13-2)
Ζωγράφου 28 (13-2)
Αμύντας 25 (10-5)

Δηλώσεις προπονητή για την έναρξη του πρωταθλήματος Α1 ανδρών PDF Εκτύπωση E-mail

28.01.16

waterpolo_a1Ενόψει της επανέναρξης του πρωταθλήματος της Α1 και του αγώνα με τον ΠΑΟΚ, που θα δώσει η ομάδα πόλο της Ηλιούπολης το Σαββάτο 30 Ιανουαρίου 2016 στις 16:00 μ.μ., στο κολυμβητήριο του Αλίμου, ως έδρα της, ο προπονητής της ομάδας Άκης Κακαρνάκης έκανε σχετκή δήλωση στο pisina.net:

"Δουλέψαμε σε μια καινούρια βάση αυτό το μήνα με την ομάδα. Η αλλαγή τεχνικής ηγεσίας μεσούσης της αγωνιστικής περιόδου είναι κάτι δύσκολο όχι μόνο για τους παίκτες, αλλά και για τον προπονητή μιας ομάδας. Πρέπει να προσαρμοστούν όλοι πολύ πιο γρήγορα από ότι σε μια κανονική προετοιμασία.